Antiskallhalsband är inte olagliga, men flera hundpsykologer och etologer riktar skarp kritik mot dem. En hund som skäller gör det av en anledning.
– Att en veterinärkedja säljer produkter med syfte att skapa obehag för djur är anmärkningsvärt. Djurägare har ofta stort förtroende för veterinärer och annan djurhälsopersonal så AniCura har ett stort ansvar för vilka produkter man säljer. Det är positivt att de nu tar bort halsbanden efter Tidningen Djurskyddets uppmärksammande, säger Åsa Hagelstedt, Djurskyddet Sveriges generalsekreterare.
Världens första hundpsykolog Anders Hallgren är en av alla som fördömer antiskallhalsband.
– Hade hunden varit en robot hade det varit okej, men här pratar vi om en i högsta grad levande känslovarelse som har passion för att uttrycka sig. Om en hund skäller måste man arbeta med grundorsaken till det. Och de kan vara många, säger han i Tidningen Djurskyddet.
Veterinärkedjan AniCura sålde fram till tidningens granskning olika antiskallprodukter i sin webbshop. De flesta var halsband som vibrerade och sände ut höga ljudtoner som endast hunden kan höra. När hunden hör ljudet är meningen att den ska inse att ljudet uppstår på grund av att den skäller och därmed sluta skälla.
Hundpsykologen Karolina Lasses varnar för att halsbanden kan leda till ökad stress.
– Hindras hunden från att uttrycka sig kan det öka frustrationen. Beroende på hur medveten hunden är om att skallet leder till obehaget från halsbandet kan det även leda till en förlust av förutsägbarhet och kontroll. Är det riktigt illa kan detta leda till inlärd hjälplöshet, en känsla av att inte kunna påverka sin situation alls med följden att hunden ger upp sina försök att agera, säger Karolina Lasses.
När Tidningen Djurskyddet kontaktar AniCura meddelar veterinärkedjan att de nu drar tillbaka alla antiskallprodukter i sin webbshop.
– Vi beklagar att det här har uppstått och förstår att det väcker frågor. Våra veterinärer förskriver eller rekommenderar inte rutinmässigt antiskallhalsband som en standardlösning vid beteendeproblem. I klinisk praxis ligger fokus på att identifiera och åtgärda grundorsaken till överdrivet skällande, snarare än att enbart behandla symtomen. De här produkterna tas nu därför bort från vår webbshop, skriver Emelie Gustafsson, Marketing and Communications Manager på AniCura till Tidningen Djurskyddet.
Läs artiklarna här:
AniCura tar bort antiskallprodukterna från sin webbshop efter kritiken
”Alla hundar har sin alldeles egna anledning till att de uttrycker något via skall”
Tidningen Djurskyddet är Sveriges äldsta djurskyddstidning, som sedan 1890 granskat djurskyddsfrågor. Den ges ut av Djurskyddet Sverige och alla organisationens medlemmar får tidningen som en medlemsförmån. Papperstidningen, etidningen och taltidningen kommer ut fyra gånger/år. Varje nummer har ett tema med fördjupad journalistik kring en aktuell djurskyddsfråga. Tidningen finns även som webbtidning. Läs den här.
Djurskyddet Sverige är med sina drygt 11 500 medlemmar en av Sveriges största djurskyddsorganisationer. Vi är en rikstäckande organisation med 42 anslutna djurskyddsföreningar. Organisationen har arbetat ideellt i över hundra år för att hjälpa djuren och stärka djurskyddet.
Vår vision är ett samhälle där människor visar respekt och medkänsla för alla djur. Vi jobbar för att alla djur ska behandlas väl, oavsett om de lever vilt, hålls för människans sällskap eller föds upp för att bli eller producera mat. Alla djur ska ha rätt att utföra sina naturliga beteenden och skyddas från lidande. När djur avlivas eller slaktas ska det ske fritt från rädsla och smärta.
Djurskyddet Sverige är en partipolitiskt obunden organisation. Det innebär att organisationen inte är ekonomiskt knuten till ett parti och att den inte är bunden till beslut som som fattats av ett politiskt parti.